Home / Domain / DN 101: Domain Dünyasına Giriş – Temel Domain Eğitimi (Slayt)

DN 101: Domain Dünyasına Giriş – Temel Domain Eğitimi (Slayt)

Önceki gün İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik Kulübü’nün organize ettiği programda, DN 101: Domain Dünyasına Giriş başlıklı bir sunum gerçekleştirdim. Bu şekilde yapılmış(bildiğim kadarıyla) ilk program olan bu etkinliği düzenledikleri için Şehir Mühendislik Kulubü’nü tebrik ediyorum. Türkiye’de de artık, sadece domain ile ilgili programlar yapılmaya başlanması sevindirici bir gelişme.

Temel Domain Eğitimi’nde, yaklaşık 1,5 saat süren sunum boyunca şu konulara değindim.

  • Temel Domain Terimleri
  • TR Uzantılı Domainler
  • Sosyal Medyada Domain
  • Whois Sorgulaması
  • Typo Domainler
  • Domain Hikayeleri

Temel Domain Terimleri bölümünde, domain dünyası ile ilgili bilmemiz gereken domain terimlerini kısaca anlattım (konuyla ilgili yazı: Domain Dünyası İle İlgili Bilmeniz Gereken 20 Terim). Ayrıca bu bölümde katılımcılara birkaç ilginç soru yönelttim:

SORU: En pahalı domain uzantısı nedir?
CEVAP: 100,000 nüfuslu Kiribati Cumhuriyeti’ne ait olan .ki uzantısı en pahalı uzantıdır. Yıllık ücreti 1000 $ ile 1750 $ arasında değişmektedir.

SORU: Kaç tane ccTLD vardır?
CEVAP: ~280 tane ccTLD (ülkelere ait domain uzantısı) vardır.

SORU: Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü WIPO hangi domain üzerinden yayın yapmaktadır?
CEVAP: wipo.int

TR Uzantılı Domainler bölümünde, .tr uzantılı domainlerin durumu, Nic.tr ve ODTÜ, .tr uzantılı alt domain uzantıları gibi konulara değindim (konuyla ilgili yazılar: NOM.TR Uzantısını Hatırlayan Var Mı? Peki K12’nin Anlamını Bilen? ve TR Uzantılı Domainlerin Sayısı 260.000’i Geçti). Bu bölümde katılımcılara sorduğum sorulardan birkaç şöyleydi:

SORU: TR uzantılı, kaç tane alt domain uzantısı vardır (com.tr gibi)?
CEVAP: 21 tane: com.tr, gen.tr, gov.tr, k12.tr, org.tr, av.tr, edu.tr, bbs.tr, nom.tr, dr.tr, tsk.tr, tel.tr, mil.tr, web.tr, biz.tr, info.tr, tv.tr, bel.tr, name.tr, net.tr, pol.tr

SORU: Kuzey Kıbrıs’ın domain uzantısı nedir?
CEVAP: nc.tr

SORU: Alt uzantı olmaksızın direk olarak .TR uzantısını kullanabilen tek kurum hangisidir? 
CEVAP: TSK (tsk.tr)

Sosyal Medyada Domain Kullanımı bölümünde farklı sosyal platformlarda aynı ismi kullanmanın öneminden bahsettim ve farklı örneklerle bunu açıklamaya çalıştım (konuyla ilgili yazı: Sosyal Medyada Domain Kullanımı: Kullanıcı Adlarının Önemi).

Whois Sorgulaması bölümünde ise bir domainin dolu olup olmadığının nasıl öğrenildiğini ve kayıtlı domainlerin yaklaşık %90’ınının kullanılmadığını anlatarak, whois sorgulamalarında güvenilirlik ve bilginin güncelliği problemlerine değindim (konuyla ilgili yazı: Domain Sorgulaması Yapmanın Püf Noktaları).

Typo Domainler bölümü benim için en eğlenceli bölümdü. Birçok farklı örnek üzerinden typo domainleri anlatarak katılımcılardan da farklı domainler için typo’lar üretmelerini istedim ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Büyük firmaların typo domainlere verdikleri önemi, typo domainlerin günlük ziyaretçi sayılarını ve typo domainlerden kaynaklanan veri kayıplarını anlatarak bitirdiğim bu bölümde ayrıca typo domainlerle ilgili Wipo davalarını da gösterdim (konuyla ilgili yazı: Typo Domainler: Yanlışlarınıza Sahip Çıkın!).

Sunumun son bölümü olan Domain Hikayeleri, katılımcıların en çok ilgi gösterdikleri bölüm oldu. Her saniye kaç domain kaydedildiğinden yeni projelerin domainlerle kendini ele vermesine kadar birçok konuya değindiğim bu bölümde ayrıca, thefacebook.com’dan facebook.com’a geçiş maliyeti, Facebook’un fb.com için ödediği miktar, Twitter kurucularının twitter için ilk düşündükleri isimler, en pahalı domainler gibi ilginç bilgilere de yer verdim.

Yeni bir proje için domain bulduktan sonra neler yapılması gerektiğini anlatarak bitirdiğim sunumdan sonra katılımcılara minik bir sınav yapmayı da ihmal etmedim 🙂

İlk olması hasebiyle bazı eksikler olsa da, başlangıç için oldukça iyi geçtiğini düşündüğüm bu sunumu ileride daha da geliştirerek farklı platformlarda sunmaya devam edeceğim, inşallah.

 

About AfMeSu

Domain Biliçlendirme Platformu

Check Also

Yeni Başlayanlar İçin Escrow.com

Escrow, Türkçe’de “Belli şartlar karşılanıncaya kadar malın üçüncü bir şahsın kontrolü altında tutulması”  anlamına gelmektedir. Escrow.com‘da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.