Neden büyük firmalar bir domaine iyi para vermiyor ?

Gerçekten bu işe ilk başladığım günlerden beri çözemediğim bazı sorular var ancak bu 2011 yılında yeterli tecrübe ve olgunlukla artık bazı şeylere cevap verebiliyorum.

Geçenlerde $3000 ‘a sattığım bir domaine daha önce $50 teklif geldi. Teklifi reddettiğim de karşımda ki şahıs nasıl ya bir domainin maliyeti $10 neden 5 katı olan bir fiyatı reddediyorsun $50 veriyorum dedi. Ticari zekası yüksek olan bu arkadaş benim maliyetimi hesaplayıp bana teklif veriyor.

Peki sevgili ticari zekaya sahip zengin firmalar, siz lux bir araba satın alırken karşılarına geçip maliyet hesaplayabiliyor musunuz ? Yada mesela XXX inşaat şirketi 1 milyon dolara 50 m2 ev satıyor. Adama gidip diyormusunuz yahu kardeşim 50 m2 evin maliyeti 20 bin lira neden 1 milyon dolar istiyorsunuz. Ya da üstünüzde olan o Gucci yi istinye parkta satın alırken soruyor musunuz maliyetini?  Boğaza karşı çay içerken bir çaya 10 lira öderken soruyor musunuz maliyetini ?

Hadi bunları geçtim mesela dedeniz 1950 de istanbula gelmiş ve beylikdüzü diye kimsenin yaşamadığı kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde (1950 için) 100.000 dönüm arsayı mesela 100 bin liraya alsa , şimdi 100 trilyona satsa ( milyon katı)  , soruyor musunuz kardeşim sen bunu 100 bin lira aldın maliyeti ne ?

Düşünsenize belediye otobüsüne biniyorsunuz adam 2 lira alıyor , otobüste 200 kişi var , toplam 400 lira; belediyeye gidip kardeşim bu yolun yakacağı benzin 20 lira bilemedin 40 lira neden 400 lira alıyorsunuz diyormusunuz ?

Bence demiyorsunuz.

Demiyorsunuz ama şimdi zorunuza gidiyor.

Neden mi? Çünkü 1995 ler de  yetenekli vizyonlu gençler size geldi , anlattı bakın internet diye bir şey var çok populer olacak burada domain alalım 10 yıl 20 yıl sonra çok değerlenecekler. Çok büyük kar edeceğiz 50$ verip alacağız şimdi ilerde 50 bin dolar edecek.

Dinlemediniz. Ne dediniz , dünkü yetme bana iş öğretecek dediniz.

Aynı gençler 5 yıl sonra 2000 yılında karşınıza geçti , yine anlattılar bakın pazar bu kadar büyüdü , Türkiye de bile büyüdü, hala geç kalınmış sayılmaz, domain alın alalım dediler.

Yine dinlemediniz, şans dediniz balon dediniz , iyi ettiniz.

 

Bu gençler yılmak bilmiyor çünkü her sene yeni gençler geliyor alttan , 2005 te de önerdiler size , 2010 da da.

Ve şimdi 2011 yılında yine sizlere domain almayı öneriyoruz ama yine almıyorsunuz neden biliyormusunuz ?

 

1995 te $50 verip alacağınız domaini şimdi $5000′a yada $50.000′a almak zorunuza gidiyor.

Çünkü zamanında $50 e almayıp şimdi $50.000 e almak sizin için :

– başarısızlıktır

– geleceği görememektir

– vizyonsuzluktur

– kıskançlıktır

Sizin her türlü imkanınız varken, almadığınız domainleri her türlü imkansızlıkta inanıp alanların şimdi para kazanması zorunuza gidiyor. Alışmışsınız tabi hep siz kazanacaksınız , diğerleri kazanmayacak ama siz bu vizyondan yoksun tavrınızla devam edin internet sizi 5 ila 10 yıl içinde yok edecek.

bu nedenle şimdi bu değerli olan domainleri $50.000 ‘a almıyorsunuz ya 10 yıl sonra bu domainler sizin şirketinizi satın alacak.

 

örneklemeler :

İşte benim cep telefonu bayim var , 500 bin dolar yatırım yapmışım istanbulda merkezi bi yerdeyim ayda 20 bin kazanıyorum banane internetten diyen bay , bugün internetten cep telefonu satışına $50.000 yatıran kişi 5-10 yıl sonra sizi bitirecek. 10 yıl sonra sanıyor musunuz ki insanlar hala gelip sizin dükkanınızdan telefon alacak. Ya da 10 yıl sonra telefon kalacak mı ?

İşte benim emlakçı dükkanım var , 500 bin dolar yatırım yaptım ayda 3-5 ev satıyorum diyen emlakçı sanıyormusun ki 10 yıl sonra millet senin dükkanına gelip ev alacak? kiralayacak?

Sevgili süpermarket sanıyormusun ki 10 yıl sonra insanlar marketten alışveriş yapacak? Siz nasıl bakkalları bitirdiyseniz internet de sizi bitirecek.

işte sevgili vizyondan yoksun ama yatırım için parası olan esnaflar , 10 yıl sonrasını göremezseniz  zaten 10 yıl sonra bir şey göremeyeceksiniz.

KAYNAK: http://www.dblog.net/neden-buyuk-firmalar-bir-domaine-iyi-para-vermiyor/

Hakkında AfMeSu

Domain Biliçlendirme Platformu

Kontrol Et

Temel Olarak Alt Alan Adları “Subdomain”

Alt alan adları (subdomainler), ikinci seviye alan adı olarak kabul görürler. Örnek vermek gerekirse, yildirim.net …

5 Yorumlar

  1. benim çevremde de aynı kafada şirket sahipleri var, kafası çalışan her zaman kazanıyor.

  2. Yalnız reis mükemmel bir yazı. Tebrik ederim yazanın ellerine sağlık.

    Alın koyun arkadaşlar hesaplarınıza 5 10 tane domain. 10 yıllık register yapın dursun kenarda.

    1 domain maliyeti 7 8 $ ki uyguna veren yerlerde var indirim kodları vs.

    10 domain alsanız tanesi 8 dolar olsa 1 domain yıllık fiyatı 80 dolar eder 800 dolar gözden çıkarın 10 yıl sonra bozdurun keyfinize bakın 😉

  3. zamanında almadığım domainlerden ikisini sonradan satın aldım, biri ucuza geldi ama diğerine iyi para verdik