Alan Adı Sektörüne İlk Adım

Ocak 2015 de Natro Dergi de yayınlanan yazımı kendi blogumda da paylaşmak istedim.

Alan adına yatırım yapmak istiyorsunuz fakat alan adları hakkında fazla deneyim sahibi değilsiniz, nasıl bir strateji izlemeniz gerekir. İlk adımda bu iş için ne kadar bütçe ayrılmalı, hangi domain alınmalı, nerelerden alınır, nasıl ve nerelerde satılır, kime satılır. Bu konularda ön araştırma yapmadan domain yatırımına girmenizi tavsiye etmem, ki şu anda domain yatırımı yapmak isteyenlerin maalesef ki büyük bir çoğunluğu bu işe kulaktan dolma bilgilerle ya da o bilgiye bile gereksinim duymadan gördüğü yüksek rakamlı bir satışın verdiği aşk ile yatırım yapmaya çalışıyor. Ama maalesef yine büyük bir çoğunluk sektörde tutunamıyor.

Adım adım ve kısaca sektörde nelere dikkat edilmeli başlangıç seviyesinde kısa kısa değinmek isterim.

• Bütçe: Sektörü üç ayaklı bir sehpaya benzetecek olur isek bütçe kesinlikle bu ayaklardan biri olur. Bütçe olmadan sektörde tutunmanız imkansızdır. Bütçe sağlam domainler almanızın ilk adımıdır. Buna rağmen “Bütçesiz başlanabilir mi.?” sorusuna gönülden “evet” diyenlerden biriyim. Ama o “bütçe” ayağının yerine “sabır” ayağını eklemek gerekir. Gerçi bu ayak diğer ayaklara oranla biraz kısa kalır, sehpamız topallar ama belli bir süre topal sehpa ile idare edilip sermaye artırımı ile bütçe ayağı ile ileride değiştirilebilir.

• Kalite: Bütçeye paralel olarak alan adında kalite çok önemlidir. Kaliteli domaini ucuza mal etmek sektörde ilerleme adına önemlidir. Kalite, bütçe gibi elle tutulur bir olgu değildir. Hangi domainler kaliteli hangileri kalitesiz başlangıç aşamasında çözmeniz oldukça zordur. Bu ayak hakkında bilgi edinmek için ar-ge çalışması yapmanız gerekmektedir. Geçmiş dönem satışlarını incelemenizi, deneyimli kişilerin deneyimlerinden faydalanmanız, yanlışlarınızdan ders çıkartmanız gerekir. “Bedava peynir sadece fare kapanında olur.” ilkesini unutmadan bütçeniz ile emeğinizi birleştirerek kaliteli isimlere yönelmeniz önemli bir adımdır.

• Sabır: “Doğru domain, doğru zaman, doğru kişi bu sektörün bermuda şeytan üçgenidir.” Aslında bütçe ayağındaki eksikliği topal bir “sabır” ile geçici kurtarabileceğimizi belirtmiştim. Ama sektörün ciddi anlamda önemli adımlarından biri de “sabır”dır. 1,5 sabır + 1 kalite ile yatırımınız yine ilerler ancak aksak ilerler. Bermuda Şeytan Üçgenimizdeki 3 doğrunun da aynı anda olması sabrımızı epey zorlayabilir. Bu sabrımızın da bize belli bir maliyeti vardır elbette bunu da dikkate almak gerekir.“Maliyet + Stok Bulundurma Maliyeti + Emek” bu analizi iyi yapmak gerekir ki sağlam adımlarla ilerleyebilelim.

Gelelim alan adının fiyat-satış stratejisine; işte dananın kuyruğunun koptuğu aşama da tam da burasıdır. 3 ayaklı sehpamızın 4.ayağını ya bu aşamayla ekleriz, ya da bu aşamayla sehpamıza sağlam bir balyoz darbesi indiririz. Satış stratejimiz yoksa iki ileri bir geri, bir ileri iki geri, bir ileri bir geri gezip durur bulunduğumuz yerde oyalanırız. Olan bizim zamanımıza ve bütçemize olur. O yüzden domainin değerini iyi belirlemek gerekir. Bu da hemen olacak bir şey değildir. Tecrübe gerektirir. Başkalarının tecrübelerini yaşayarak tasdik etmek aptallık olur, kendi hatalarınız kadar başkalarının hatalarından da ders alarak ilerlemek gerekir. Ama yine de bu konu hakkında birkaç ipucu vermek isterim; satış fiyatı oluştururken dikkat etmeniz kriterler;
* Maliyetiniz
* Jenerik – Projelik kategorisindeki hitap ettiği kitlenin o domaine olan muhtaçlığı
* Genel kabul görmüş alan adlarının piyasa değeri
* Alan adınızın uzantısı
* Diğer uzantıların doluluk oranı
* Google sonuçları
* Aranma oranları
* Alexa – PR değerleri

Fiyat belirlendikten sonra atlanılan, unutulan bir noktaya dikkat çekmek isterim. Alan adını aldık kulağımızın üstüne yatalım mantığı kesinlikle yanlış. Alan adını aldınız, üstelik yüksek bir maliyete alan adı… Bu alan adı için ilk yapmanız gereken bir index atamak olmalı. Çoğu internet kullanıcısı who is sorgusunu bilmiyor. Adres çubuğuna adresi yazıyor sitenin gelmesini bekliyor. Yani sizin alan adınıza girmeye çalıştıklarında giremezlerse size ulaşma işinden 1. aşamada vazgeçiyorlar… Bu da internet kullan(amay)ıcılarının büyük bir çoğunluğunu teşkil ediyor. En azından bir açılış sayfası yapıp iletişim bilgilerinizi ve o alan adının Google belli bir yere gelebilmesi için anahtar kelimelerin açılış sayfamızda bulunması başlangıç için yeterli olacaktır. 2. husus google de domaini kelimesinde bir yerlere getirmek. Seo çalışması dediğimiz olay. Yine internet kullan(amay)ıcılarının çoğu direkt adres çubuğuna adres yazmaz… Google ye girer istediği sitenin adresini yazar. Google de üst sıralarda değilse kelimeniz bu tip müşterileri de elinizden kaçırabilirsiniz.Bu yazı bu sektör ile ilgilenen arkadaşlar için başlangıç seviyesinde bilgiler içermektedir. Yazıda da defaten söylediğim gibi araştırmak, sorgulamak, tecrübelerden yararlanmak, ders çıkartmak vb. şekilde hareket ederek sektörde  ilerleyebilirler.

Hakkında AfMeSu

Domain Biliçlendirme Platformu

Kontrol Et

Domain Değerlemede Zaman

Az önce bir arkadaşla whatsapp’tan yazışırken aklıma geldi.. Bu şekilde kısa bir makale yazmak istedim …

2 Yorumlar

  1. seo konusunda domainlerime herhangi bir çalışma yapmamıştım. ayrıca anahtar kelimeleri de giriş sayfalarına eklemedim. bu konuları düzeltmem gerektiğini öğrenmiş oldum.

    teşekkürler.

  2. Teşekkür ederim.