İhale Deneyimi

NJ’de satışa çıkardığım; 15 domainden 13 adedi satıldı.. Şu ana kadar 10 tanesinin ödemesi yapıldı.. 10’unun enom’a transferi başlatıldı, 7 si gerçekleşti, 1 tanesi beklemede, 2 tanesi iptal oldu.. (çok uzun süredir beklemede olunca ben iptal ettirdim, sanırım bu konuda bir hatam oldu..) GoDaddy den iptal edilen domainlere kilit uygulandı ve 2 ay dış trasfer yasağı geldi.. NJ’ye mail attım “enom’a transfer ücreti ödedim ama sorun böyle böyle, iç transfer yapabiliriz” gibilerinden.. Cevap bekliyorum, cevap gelince sizinle paylaşırım.. Ödemesi yapılmayan 3 domainden 1 tanesinin sahibi NJ ye ödeme yapamadığını, eft/havale ile ödeme yapmak istediğini iletti, ben benim için sorun olmadığını ama NJ üyeliğinin ödeme yapmamasından dolayı banlanacağını ilettim.. Zaten bu domain için NJ’de üye olduğunu, banlanmasının öneminin olmadığını belirtti.. Sorunu havale ile hallettik.. Kalan 2 domainin ödemesi halen bekleniyor.. Ödemesi gelirse memnun olurum, gelmezse daha çok memnun olurum 🙂
-*-
Bu ön bilgilendirmelerden sonra geleyim NJ ihalesindeki rezervesiz domainlerime verilen teklifler ve konu hakkındaki yorumuma..

Öncelikle bu zamana kadar NJ de epey domain ihaleye çıkardım ve düşük kaliteliler haricinde hep bir rezerve fiyatı belirleyerek artırımlara koydum.. Ama istediğim rezervelere ulaşma oranı %5 civarında kaldı ortalama.. (ki ihale için rezerveleri de makul seviyelerde listelediğimi düşünüyorum.)

Kaliteli domainlerde rezervesiz artırıma çıkarmayı çok uzun bir süre düşündüm, çünkü artırımların önündeki en büyük engel rezerve fiyatı.. Kişi rezerve aralığını görünce zaten artırıma katılmıyor, izleyici olarak kalıyorlar.. Bu intiba oluştuktan sonra NJ de rezervesiz, kalite düzeyi yüksek alan adlarından bir paket hazırlayıp rezervesiz artırıma çıkardım..

İllaki artırım günü ve saati etki etmiştir (1-2-3 Ocak 23:30 – 00:30 arası) ama ihaleler çok düşük düzeylerde kaldı (bu riski göze aldım, bu civarlarda bitebileceğini de tahmin ettim.) Benim için bir deney düzeyindeydi açık artırımlar ve bu artırımlardan da yeni çıkarımlar da yaptım, önceki çıkarımlarımı destekler nitelikte sonuçlar elde ettim..

NJ ya da başka satış platformlarında açık artırıma çıkarmak isterseniz bu olumsuz örneğimi dikkate alabilirsiniz..

– Domain alıcısına satılmalıdır, ihalelerde genelde yatırımcılar yer alır ve dönem alırken kazanma dönemi..
– Piyasanın bozukluğu her sektörü etkilediği gibi domain sektörünü de etkilemiştir..
– Domain, meta olarak anlık nakite çevrilebilen bir değer değildir (istisnai domainler hariç) , anlık olarak nakite çevirmek isterseniz büyük ihtimalle zarar edersiniz..
– Domain işi uzun vadeli yapılması gereken bir yatırımdır.
– Uzun vade demek sağlam bütçe demektir (çok domaini olanlar için en azından) O yüzden hep 1000 vasat domaininiz olacağına 1 kaliteli domaininiz olsun diye her fırsatta dile getiriyoruz..
– Fırsat her zaman vardır, güzel domainler belli platformlarda zaman zaman uygun fiyatlara (benim artırımlarımda çok daha uygun 🙂 ) satın alınabilir.. Uygunluk düzeyi kişinin ekonomik durumuyla da paraleldir elbette..
– Kaliteli bir domaini almak için bütçe oluşturulması şarttır..
– Kalite bilinci önemlidir, domain değeri açısından bilgi sahibi olmadan alım yapılmamalıdır..
– Fiyat belirleme politikanızı gözden geçirmekte yarar var, hiç bir alıcı belli bir ürüne değerinden fazla vermez, hiçbir satıcı da değerinden aşağı satmak istemez (istisnalar hariç)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sizlerin de ilave edecekleri varsa sektöre ve sektördekilere fayda sağlayacak bilgiler paylaşırsanız sevinirim..

Hakkında AfMeSu

Domain Biliçlendirme Platformu

Kontrol Et

Domain Değerlemede Zaman

Az önce bir arkadaşla whatsapp’tan yazışırken aklıma geldi.. Bu şekilde kısa bir makale yazmak istedim …