Domain Kral’ından Kral Bir Yazı

Domain Kralı Rick Schwartz,

kendi blogunda yine çok güzel bir yazıyı kaleme aldı.. Bu iş işte böyle yapılır dedirtecek şeklinde.. Okuyan ve sektörü kulağının ucu ile duyanların ağzının suyunu akıtacak bilgiler de veriyor.. Makalenin kaynağını aşağıda belirteceğim ama makalenin kısa bir özetini ve şahsi fikrimi de konu altında belirtmek istiyorum..

Kısa bir özet geçmek gerekirse..

Rockefeller topraklarını satmak zorunda olsaydı şu anda toprak baronu olur muydu.?

Steve Jobs iphone ya da bilgisayarını sattı mı.?

Herkes satmaya konsantre olmuşken, ben alıma konsantre oldum..

Portföyümün %0,06 sını satarak $28,000,000 kazandım.. %99,94 ü halen elimde..

23 yıllık kariyerim boyunca yaptığım karların %30 unu vergi olarak ödedim.. Vergiden kalan tutarın %25 i ile değerli gayrimenkuller aldım, %25 ini nakit olarak biriktirdim.. Kalanını yine zevk aldığım işe yatırıyorum..

Hayatın sunduğu en iyi şeylerden zevk alıyorum ve almaya devam edeceğim..

Tüm portföyümü satıp kenara çekilmeyeceğim, çok uzun vadeli bir yatırım olduğu için.. Domain Dağına tırmanmanın her zaman farklı yolları var.. Yapabileceğim en iyi iş yolumu paylaşmak ve başkalarının faydalanmasını ummak..

-Rick Schwartz- Kaynak

Öncelikle anladığım kadarıyla torunlarına, torunlarının torunlarına aktarılagelen bir mirasa dönüştürecek bu yatırımı Rick, olması gereken de o sanki.. Ama domaini miras bırakmak yetmez elbet, domain bilincini de iyi aşılamak gerekiyor..

23 yıllık deneyimini bu yazı ile görebiliyoruz.. Domain nasıl satılır‘ı anlatmıyor.. Domain nasıl yatırıma dönüştürülür’ü anlatıyor ve buram buram tecrübe kokuyor.. 10 yıldır sektörün içinde yer alan ben de yazılarından çok fayda sağlıyorum..

İşin özü sektörde deneyim kazandıktan sonra vurguladığım noktaları burada yine kısaca dile getirmek gerekiyor… Kalite bilincine ulaşmak, bütçe oluşturmak, doğru alan adını doğru maliyetle almak, doğru fiyatlandırma yapmak, doğru pazarlama tekniklerini kullanmak, doğru zamanda ve doğru kişiye domaini satmak.. Bu adımları öğrenmek epey zaman alabilir.. Alıma geçmeden önce 3-6 ay arası gözlemleme yapın.. Karşılaştırılabilir satış istatistiklerini araştırın, hangi domaini hangi platformlardan alabilirsiniz bilgi edinin ve bir bilen ile birlikte ilerlemeye çalışın.. İşi kaliteli yaptıktan sonra başarı kaçınılmazdır.. Gerisi sektör sizin için ne ifade ediyor onu adlandırmaya kalıyor, hobi, ek gelir, meslek..

Hakkında AfMeSu

Domain Biliçlendirme Platformu

Kontrol Et

Domain Değerlemede Zaman

Az önce bir arkadaşla whatsapp’tan yazışırken aklıma geldi.. Bu şekilde kısa bir makale yazmak istedim …